Kiedy druk cyfrowy wyprzedzi druk offsetowy?

Odbyło się wiele debat na temat tego, czy druk cyfrowy wyprzedzi druk offsetowy i kiedy to nastąpi. Istnieje również wiele nieporozumień co do tego, czym właściwie jest druk offsetowy i jakie są zalety druku cyfrowego w porównaniu z drukiem offsetowym.

Wielu uważa druk offsetowy za lepszą jakość niż druk cyfrowy, co zdecydowanie miało miejsce na początku, ale technologie druku cyfrowego przeszły długą drogę w ostatniej dekadzie.

Prawda jest taka, że ​​obie opcje mają swoje unikalne zalety, więc bardziej chodzi o to, która opcja jest najlepsza dla Twojego indywidualnego projektu drukowania, niż o to, która opcja jest lepsza od drugiej.

druk offset

 

Aby odpowiedzieć na pytanie, kiedy druk cyfrowy wyprzedzi druk offsetowy , powinniśmy najpierw zająć się następującymi kwestiami:

Czy druk offsetowy jest lepszy od druku cyfrowego?

Po prostu odpowiedź brzmi: nie. Druk offsetowy nie jest „lepszy” ani „wyższej jakości” niż druk cyfrowy, ale ma możliwości wykraczające poza to, co można obecnie osiągnąć za pomocą druku cyfrowego. Z tego powodu z pewnością będzie bardziej odpowiedni dla niektórych projektów do druku, ale z drugiej strony to samo dotyczy projektów do druku cyfrowego.

Kiedy stosować druk offsetowy?

Najlepiej używać druku offsetowego, gdy projekt do druku spełnia którekolwiek z poniższych kryteriów:

1. Potrzebujesz dużej ilości

Trudno jest podać dokładną liczbę, kiedy druk offsetowy staje się bardziej opłacalny niż druk cyfrowy, ponieważ zależy to również od rozmiaru drukowanego materiału.

Większość maszyn cyfrowych drukuje na arkuszach papieru nieco większych niż A3, często określanych jako A3+ lub SRA3, mierzą one 450 x 320 mm. Maszyny offsetowe mają możliwość drukowania na jeszcze większych arkuszach papieru, czasem tak dużych, jak A1 (594 x 841 mm) lub A2 (420 x 594 mm), więc jeśli drukujesz coś w rodzaju wizytówki lub ulotki A6, zostanie ona ułożona na tym arkuszu tyle razy, ile się zmieści.

Na przykład wizytówkę o standardowym rozmiarze można ułożyć 21 razy na kartce papieru/kartonu A3+, więc wydrukowanie pudełka zawierającego 250 wizytówek wymaga tylko 12 kartek A3 +, a nawet mniej w przypadku większej maszyny do druku offsetowego. Ulotka A4 zmieściłaby się na arkuszu papieru A3+ tylko dwa razy, więc ulotki 250 x A4 wymagałyby 125 arkuszy A3+ i mniej w przypadku maszyn offsetowych formatu A1 lub A2.

Z tego powodu całkowita ilość nie jest jedynym czynnikiem, ale także rozmiarem tego, co drukujesz. To całkowita liczba wymaganych arkuszy, a nie całkowita liczba gotowego elementu, decyduje o tym, czy bardziej opłacalny będzie druk offsetowy niż cyfrowy.

Prasa cyfrowa działa na zasadzie kliknięć (ustalona cena za wydrukowany arkusz) i ma mniejszą prędkość niż maszyny offsetowe, ale czas konfiguracji i koszty są znacznie niższe. Zasadniczo, gdy liczba kliknięć cyfrowych staje się wyższa niż koszt konfiguracji maszyny offsetowej, druk offsetowy staje się bardziej opłacalną opcją.

2. Praca musi być wydrukowana kolorami Pantone

Klasyczna drukarka cyfrowa może drukować tylko w pełnym kolorze (CMYK), podczas gdy druk offsetowy oferuje wykorzystanie zarówno farb CMYK, jak i Pantone.

Pełen kolor uzyskuje się poprzez mieszanie w różnych proporcjach kolorow: cyjan, magenta, żółtego i czarnego na drukarce w celu uzyskania pożądanego rezultatu, podczas gdy farby pantone lub kolory dodatkowe są wstępnie mieszane w celu uzyskania określonego koloru zdefiniowanego przez Pantone Matching System (PMS). Często porównuję je do farb domowych, ponieważ kolory tuszu pasują do wzorników Pantone i mają specyficzne nazwy, które je identyfikują, często numer np. 485 to powszechnie używany czerwony atrament.

Chociaż CMYK umożliwia uzyskanie szerokiego spektrum kolorów, niektóre kolory, takie jak fluorescencyjne i metaliczne, nie są możliwe do uzyskania w CMYK. Istnieją również pewne kolory, takie jak jaskrawy pomarańczowy, które nigdy nie będą tak żywe, jeśli zostaną wydrukowane w kolorze CMYK w porównaniu z kolorem PMS.

Atramenty Pantone są najczęściej używane do drukowanych materiałów biurowych, takich jak papier firmowy i koperty. Są dobrym wyborem, gdy dopasowanie kolorów, jakość i spójność mają kluczowe znaczenie dla brandingu.

3.Ten sam projekt strony jest drukowany wielokrotnie w całym nakładzie

W przypadku druku offsetowego każdy inny projekt strony zwiększa czas i koszty konfiguracji, dlatego lepiej nadaje się do wielokrotnego drukowania tego samego projektu strony.

Z drugiej strony czasopisma, biuletyny i broszury składają się z wielu różnych projektów stron, więc jeśli istnieje duża liczba stron wymagających zmiennych danych, ale niewielka ilość, koszt przygotowania będzie zbyt wysoki, co sprawi, że będą one bardziej odpowiednie do druku cyfrowego.

Nie oznacza to, że ulotka A4 musi być drukowana offsetowo lub magazyn musi być drukowany cyfrowo, ale liczba różnych projektów stron wpływa na koszty przygotowania do druku offsetowego, a zatem jest czynnikiem wraz z ilością, który określi, która metoda drukowania jest bardziej odpowiedni.

Z tego samego powodu druk offsetowy nie nadaje się do drukowania danych zmiennych ani żadnych nakładów, które wymagają personalizacji.

 

Tak więc, aby odpowiedzieć na pierwotne pytanie: „Kiedy druk cyfrowy wyprzedzi druk offsetowy?” – wyprzedzi druk offsetowy tylko wtedy, gdy zaoferuje znacznie większe prędkości druku.  Lub sprawi, że druk offsetowy stanie się przestarzały tylko wtedy, gdy druk cyfrowy ma możliwość generowania kolorów poza spektrum CMYK.

Kiedy druk cyfrowy wyprzedzi druk offsetowy?